wiele twarzy stresu

Wiele twarzy stresu

Wszyscy wiemy, jak to jest odczuwać stres, wszyscy wiemy jak się wtedy czujemy i wiemy też co nas stresuje. Więc dlaczego, kiedy zdarzają się naprawdę złe rzeczy, część z nas jest zdruzgotana i ledwo się trzyma na nogach, podczas gdy inni stają się silniejsi i są gotowi do działania? Kiedy pracowałam z żołnierzami, którzy walczyli w Afganistanie, widziałam ludzi, którzy chcieli działać dla innych, pomagać im, pomimo swoich ran i problemów z którymi wrócili. Przychodzili też do mnie inni – siadali naprzeciwko mnie i milczeli. Nie byli zdolni do działania, czy nawet do rozmowy. Te same przeżycia, dwie różne reakcje. Dlaczego jest tak, że niektórzy ludzie w środowisku stresowym rozwijają się, a inni ledwo są w stanie przetrwać, kiedy sprawy przybierają zły obrót?

Żyjemy w świecie, gdzie złe rzeczy się zdarzają. Złe rzeczy, same w sobie, nie powodują cierpienia. Pojawia się ono, kiedy walczymy o to, co jest dla nas ważne.

Nie każdy stres jest złym stresem

Tak naprawdę potrzebujemy nieco stresu, aby rozwijać się i iść naprzód jako gatunek ludzki. Przeżywanie ciężkich czasów, jest jak podnoszenie ciężarów. Może sprawić, że będziemy silniejsi i będziemy w stanie unieść więcej. Armie na całym świecie, stwarzają stresujące warunki dla żołnierzy podczas szkoleń, aby uodpornić rekrutów. Szpitale rzucają młodych lekarzy na głęboką wodę, tworząc mocno napięte grafiki i nakłaniając do ciężkiej pracy, po to, aby wykreować lekarzy, którzy poradzą sobie w każdym kryzysie.

Stres może sprawić, że będziemy silniejsi i bardziej odporni. Może on jednak także być cichym zabójcą i niszczyć wszystko, co w nas najlepsze. To co odróżnia te dwa stany, to perspektywa. Wyobraź sobie skrzynkę mailową z setką nieprzeczytanych maili. Dla niektórych ludzi może to być powód do ataku paniki, podczas gdy inni spojrzą na to i pomyślą: „To wygląda jak gwarancja pracy dla mnie”. Spojrzenie na tę samą, wypełnioną po brzegi skrzynkę mailową, może spowodować różne reakcje. Różnicą jest tylko postrzeganie tej sytuacji.

Są dwa rodzaje stresu

  • Stres, który nas motywuje, a sytuację, w której jesteśmy postawieni traktujemy jak wyzwanie, tzw. eustres,

oraz

  • Stres, który jest negatywny, kiedy zaistniałą sytuację postrzegamy jako zagrożenie, tzw. dystres.

Zdarzają się różne rzeczy

Ludzie umierają, biznesy padają, toczą się wojny i zdarzają się katastrofy naturalne. To wszystko to dzieje się na naszym świecie. Stres pojawiający się w twoim życiu, nie pojawia się jednak po to, aby kontrolować świat, aby ten dostosowywał się do twoich potrzeb. W rzeczywistości bowiem jedną z najbardziej stresujących w życiu rzeczy jest staranie się, aby kontrolować świat i innych ludzi, aby zachowywali się w określony sposób. Jedyną rzeczą, jaką możemy prawdziwie kontrolować to nasze osobiste reakcje na to, co spotyka nas w życiu.

@KatarzynaPodleska

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *