Pies w biurze

“Who let the Dogs Out?” czyli piątek jako narodowy dzień przyprowadzania psa do pracy

Nie ważne jak mocno zestresowani jesteśmy, widok naszego czworonożnego przyjaciela jest zawsze powodem do uśmiechu. Psy to nasi najlepsi kompani i zasługują na to miano od kiedy zostały udomowione 15 – 40 tysięcy lat temu.

Na początku pomagały nam na farmach i na polach bitwy. Broniły nas i ostrzegały przed niebezpieczeństwem. Do dzisiejszego dnia chronią nas, dodają otuchy i grzeją własnym ciałem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Do tego mają miękkie futerka, stroją zabawne miny i potrafią cieszyć się całym sobą.

To wszystko sprawia, że można w nich zakochać się od pierwszego spojrzenia. I to wszystko to doskonałe powody, aby jeden dzień w tygodniu ogłosić Narodowym Dniem Przyprowadzania Psa do Pracy.

Dzień z psem w pracy powinien być dniem, na który czekają wszyscy. Co może być lepszego od człapiący łapek po wykładzinie twojego biura? Jeśli spytasz mnie powiem: nic tak nie uspokaja. Przez lata pracowałam z moim psem i każdy z moich pacjentów, kiedy nadchodził dzień naszego spotkania, najbardziej czekał…na mojego psa J

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów dla pracodawców i opiekunów psów jak wprowadzić taki dzień w waszym biurze.

Pracodawcy powinni rozważyć, aby ich biuro było przyjazne dla psów przez cały rok.

Środowisko pracy bardzo szybko może stać się męczące i stresujące, zwłaszcza, że ty i twój zespół zapewne siedzicie za swoimi biurkami całymi godzinami. To dlatego właściciele firm powinni rozważyć możliwość przychodzenia z psem do ich biur, aby poprawić produktywność i samopoczucie swoich pracowników. Biuro przyjazne dla zwierząt niesie ze sobą trzy kluczowe korzyści:

Pomaga obniżyć stres.

W latach dziewięćdziesiątych, stwierdzono, że zwierzęta mają na nas dobroczynny wpływ. Badania sprawdzające tętno i substancje chemiczne wydzielane podczas stresu, pokazały, że nawet krótkotrwały kontakt z psem ma wyraźnie korzystny wpływ na człowieka. W 2016 roku przeprowadzono badania w firmach Okazało się, że tam, gdzie pracownicy mogli przychodzić ze swoimi pupilami, pracownicy byli o wiele mniej zestresowani niż w firmach, gdzie przyprowadzanie psów nie było dozwolone.

Nasze mózgi nie mogą pracować na najwyższych obrotach przez osiem godzin non stop.  Potrzebujemy czasami przerwy, aby odpocząć i zresetować się. Krótki spacer z psem albo chwila zabawy z nim, nie tylko sprawi, że ruszysz się od biurka, ale także pomoże ci obniżyć ciśnienie krwi. Kontakt z psem ma także pozytywny wpływ na autonomiczny i współczulny układ nerwowy człowieka, a tym samym redukuje stres i obniża poziom substancji chemicznych, odpowiedzialnych za poczucie niepokoju.

Buduje silny zespół.

Czworonożni przyjaciele w biurze potrafią także budować silniejsze poczucie więzi w zespole, obecność psa wpływa bowiem na podniesienie chęci kontaktów społecznych. Odkryto także, że ludzie dużo łatwiej zmagają się z umysłowymi zagadkami (np. zagadki matematyczne), kiedy obecny jest przy nich pies. Psy mają wrodzoną skłonność do poszukiwania, witania się z nowymi ludźmi i polowania na kolejne głaskanie i pieszczoty.

W biurowej atmosferze, gdzie normalnie ludzie nie wchodzą w głębsze interakcje, serdeczne i zuchwałe zachowanie psa może pomóc w budowaniu trwalszych i cieplejszych relacji oraz bardziej przyjaznego środowiska.

Badania pokazują, że w firmach, w których można pracować z psem, odnotowuje się mniej nieobecności i ludzie chętniej pracują.

Ludzie są aktywni.

Badania pokazują, że osoby, które całymi dniami siedzą przy biurku często narzekają na różne dolegliwości bólowe. Zachęcanie pracowników, aby zrobili sobie przerwę i wstali od komputerów jest kluczem, aby utrzymać ich w zdrowiu. Z psem w biurze, sposobność do wstawania i ruchu jest optymalna.

Nie ma nic bardziej zachęcającego niż psisko skupiające na tobie swoje oczy jako przypomnienie by zrobić sobie przerwę i rozciągnąć nogi.

Jak możecie przygotować siebie i swoje biura na psie wizyty.

Zanim przygotujesz swoje biuro na psie wizyty, ważnym jest abyś był na to przygotowany psychicznie. Zaplanowanie wszystkiego sprawi, że te dni będą miłe i spokojne dla ciebie, twoich pracowników i oczywiście dla twojego psa. Poniżej znajdziesz podpowiedzi jak to zrobić.

Zanim przyprowadzisz psa: Upewnij się, że wszyscy jesteście zgodni co tego, że przyprowadzanie psa to doby pomysł. Pies w biurze często oznacza, że każdy psiarz w twoim biurze będzie cię odwiedzał, żeby pogłaskać twojego psa, ale nie zapominaj, że niektórzy ludzie mogą mieć alergię na psa lub się go bać. Sprawdź dwa razy czy trujące rośliny, środki czyszczące, markery, kable i inne rzeczy, które mogą być ciekawe, lecz niebezpieczne dla psa, są pochowane.

Spakuj psią torbę: Aby się upewnić, że twój pies będzie czuć się komfortowo w nowym środowisku, spakuj jego ulubione rzeczy. Dzięki temu łatwiej mu będzie się oswoić. Kocyk, zabawka, miska na wodę i oczywiście jakieś smakołyki w zupełności wystarczą.

Pozwól psu rozładować nieco energii: Zacznij dzień ze swoim psem kilkoma ćwiczeniami, zabawą, aby nie był zbyt podekscytowany, kiedy przyjdziecie do biura. Nowe środowisko może być dla niektórych psów przytłaczające, więc zanim usiądziesz do sprawdzania maili, pospaceruj ze swoim psem po biurze, poznajcie inne psy i przywitajcie się ze współpracownikami.

Stwórz dla niego miejsce. Połóż psu jego kocyk blisko twojego biurka tak aby mógł czuć się komfortowo i być obok ciebie. Jeśli twój dzień wygląda na bardzo zajęty i myślisz, że dość długo będziesz daleko od biurka, rozważ inny dzień na przyprowadzenie pupila ze sobą albo pozwól mu (o ile to możliwe) chodzić za tobą. Możesz też poprosić swoje współpracownika, aby zwrócił uwagę na twojego psa, kiedy cię nie ma.

Zaplanuj przerwy. Zaplanuj extra przerwy na krótkie spacery, aby zminimalizować ryzyko wypadku i zapewnić wam obojgu przerwy na świeżym powietrzu.

Miej plan awaryjny. Nawet najlepiej zachowujący się pies może mieć swoje złe chwile. Jeśli zauważysz, że twój pies nie najlepiej daje sobie radę w nowym środowisku, miej pewność, że będziesz mógł wyjść wcześniej z pracy (albo zrobić dłuższą przerwę) aby zawieźć psa do domu.

Pamiętaj o zabawkach i gryzakach! Bezpieczne zabawki (nie hałasujące) są dużo lepsze niż biurowa kanapa i komputerowe kable.

A ponad wszystko…. baw się dobrze! Udowodnione jest, że obecność psa w biurze poprawia nastrój, obniża stres i polepsza produktywność. Z niewielkim planem, ty i twój pies możecie spędzić w pracy wspaniały dzień.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *