Jak być asertywnym

Jak być asertywnym?

Aby być bardziej asertywnym skup się na tym co mówisz i w jaki sposób. Możesz zaplanować i ćwiczyć swoją asertywność, postępując zgodnie ze wskazówkami poniżej:

  • Wyraź swoje obawy. Zacznij od powiedzenia osobie, z którą rozmawiasz w czym jest problem. Nie zakładaj, że on lub ona wie o co chodzi. Np.: „chciałbym z tobą porozmawiać o dodatkowych zadaniach, które wykonałem ostatnio”.
  • Podziel się uczuciami, związanymi z sytuacją. Spróbuj mówić „czułem się wykorzystany” zamiast „wykorzystaliście mnie”. To sprawi, że będziesz mówić o swoich uczuciach bez obwiniania innych, dzięki czemu chętniej zostaniesz wysłuchany.
  • Zaproponuj rozwiązanie. Powiedz, co byś chciał, żeby się stało. Np.: „Myślę, że możemy rozwiązać ten problem spisując wszystkie zadania, które mają być wykonane i sprawiedliwie podzielimy je pomiędzy nas”.
  • Opisz, jak na twojej propozycji mogą zyskać inni. Ludzie są chętniejsi do współpracy jeśli coś dzięki niej zyskają. Ty dzięki temu możesz pokazać, że troszczysz się o ich potrzeby. Kiedy usłyszą to, będą bardziej skłonni zgodzić się na twoją propozycję. Możesz więc powiedzieć: „Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie będę tak sfrustrowany, a wy nie będziecie już słuchać moich narzekań i nie będziemy się ciągle kłócić.”
  • Bądź przygotowany na problem. Co nie oznacza, że masz się poddać. To oznacza początek dyskusji nad rozwiązaniem problemu.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *