opowieść o dwóch wilkach

Którego wilka karmisz? Opowieść o dwóch wilkach

W kulturze Indian Cherokee istnieje opowieść o dwóch wilkach, którą dziadowie przekazywali swoim wnukom, jako ważną lekcję życia.

W historii tej dziadek opowiadał wnukowi o bitwie, która toczy się we wnętrzu każdego z nas. To bitwa pomiędzy dwoma wilkami, które żyją w nas żyją.

Mówił on: „Wnuku, w każdym z nas toczy się bitwa pomiędzy dwoma wilkami, które są w naszych wnętrzach. Pierwszy jest złem. To złość, zazdrość, zawiść, cierpienie, żal, zemsta, arogancja, użalanie się nad sobą, poczucie winy, rozgoryczenie, poczucie niższości, fałszywa duma, wywyższanie się i ego. Drugi z nich to dobro. To radość, pokój, miłość, nadzieja, życzliwość, pokora, dobroć, empatia, wspaniałomyślność, szczerość, współczucie i wiara.”

Wnuk pomyślał o tym przez chwilę i odrzekł: „A który z nich wygra?”

Dziadek odpowiedział: „Ten, którego karmisz.”

Opowieść o dwóch wilkach uczy nas, że nasza przyszłość, nasze przeznaczenie jest pod naszą kontrolą. Do nas należy karmienie naszej odwagi, do nas należy karmienie naszych umysłów wszystkim czego potrzebują, aby osiągnąć sukces i zadowolenie w życiu.

Wilk strachu

Bezczynność rodzi wątpliwości i strach. Działanie budzi pewność siebie i odwagę. Jeśli chcesz pokonać strach, nie siedź w domu. Wyjdź i zajmij się czymś – Dale Carnegie

Z wilkiem, który się boi zmagamy się każdego dnia. Strach podpowiada nam, że nie możemy znaleźć lepszej pracy, że nie zasługujemy na pełne miłości i zrozumienia relacje albo że nie jesteśmy w stanie odzyskać psychicznej równowagi. To właśnie dlatego ludzie, którzy się boją, nigdy nawet nie próbują spełniać swoich marzeń. To właśnie dlatego ludzie wypełnieni strachem nie wyrażają w pełni swojej miłości.

Ale cały ten strach podpowiada nam jedynie kłamstwa. Problem pojawia się, gdy ludzie tłamszą w sobie swoją moc, gdy tylko usłyszą strach w swoich głowach. Ulegają mu.

Wilk odwagi

Cokolwiek robisz, potrzebujesz do tego odwagi. Niezależnie od decyzji, jaką podejmiesz, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie Ci, że się mylisz. Zawsze wystapią trudności, które skuszą Cię do tego, aby uwierzyć krytykowi. – Ralph Waldo Emerson

Wilk odwagi jest śmiały, kochający i życzliwy. Chce tworzyć i we wszystkim widzi dobre strony. Mówi nam, że wdzięczność jest w każdym z nas i że możemy stać się ludźmi z naszych snów. Wypełnia nas pozytywami i zasila wiarę w samych siebie.

Przypomnij sobie czas, kiedy osiągnąłeś coś istotnego. Pomyśl o procesie, przez który przeszedłeś, o uczuciach i myślach, które były w Twojej głowie. Był w Tobie wówczas wilk odwagi. Twoim zadaniem jest karmić go każdego dnia.

W legendzie o dwóch wilkach, wilk odwagi i zły wilk mieszkają w każdym z nas. Nie sądź więc, że ktoś inny jest szczęśliwy, bo mieszka w nim tylko dobry wilk.

Twoja wizja stanie się jasna, kiedy spojrzysz w swoje serce. Kto patrzy na zewnątrz, śni. Kto patrzy do wnętrza, budzi się – Carl Jung

Wilk strachu mieszka w umyśle, wilk odwagi – w sercu. Kiedy nasze myśli produkują wiele ograniczeń i wątpliwości, pracuje wilk strachu. Wilk odwagi wypełnia nasze myśli siłą i mocą. Kiedy mówimy: „Dość, nie spocznę, dopóki nie osiągnę swojego celu.” – odzywa się nasze serce – wilk odwagi.

Jak karmimy wilka strachu?

Obawy są w nas wykształcone i jeśli chcemy, możemy je odkształcić – Karl Augustus Menninger

Wilka strachu karmimy wtedy, gdy wypowiadamy się negatywnie o innych, karzemy się za małe niepowodzenia i nie skupiamy się na naszych mocnych stronach, zdolnościach, sukcesach i wszystkich dobrach stronach naszego życia.

Najgorszym co możemy zrobić, to zaakceptować to co podpowiada nam wilk strachu. Nawet jeśli umysł kreuje negatywne myśli, nie muszą mieć one wpływu na Ciebie i możesz się ich pozbyć.

Teraz, kiedy znasz już legendę o dwóch wilkach, Twoim obowiązkiem jest karmić wilka odwagi każdego dnia. Jak to zrobić?

Dokarmiaj wilka odwagi, aby zniszczyć wszelkie przeszkody

Aby uciszyć wilka strachu, nie trzeba go nienawidzić. Nienawiść to emocja wilka strachu. Musimy oddychać głęboko i skupić się na karmieniu wilka odwagi:

  • Okaż sobie współczucie i wybaczaj sobie niedociągnięcia;
  • Mów o sobie pozytywnie, pamiętaj swoje sukcesy, myśl o mocnych stronach;
  • Pomagaj innym;
  • Wyrażaj wdzięczność. Wypisz sobie rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a.

Legenda o dwóch wilkach uczy nas, że jesteśmy twórcami i że wszyscy jesteśmy sobie równi. Kiedy życie Cię doświadcza, połącz się ze swoim sercem, nakarm wilka odwagi, a Twoje życie natychmiast się zmieni.

@KatarzynaPodleska

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *